-
Rozpoczęła się budowa nowego boiska wielofunkcyjnego wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji przy ZS im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią. Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu otrzymanym w ramach programu budowy hal przyszkolnych OLIMPIA ze środków Ministerstwa Turystyki i Sportu.
Wykonawca: SPORT HALLS Sp. z o.o.
Kwota dofinansowania: 1 655 428,00 zł
Przewidywana wartość Inwestycji: 2 386 000,00 zł
Przewidywany termin zakończenia inwestycji: 31.12.2023 r.
-
Powiat Nakielski rozpoczął inwestycję pn. Modernizację infrastruktury sportowej przy Zespole Szkół im. S. Staszica w Nakle nad Notecią, który otrzymał dofinansowanie z Programu Polski Ład.
Zadanie przewiduje wykonanie nowej nawierzchni boiska przy ZS im. S. Staszica w Nakle nad Notecią. Przewidziany jest także m.in. montaż wyposażenia i wykonanie ogrodzenia. Przy boisku głównym przewidziane jest wykonanie boiska do piłki plażowej oraz skoczni w dal.
Wykonawca: ACTIVA Longin Witkowski.
Kwota Promesy: 1 260 000,00 zł
Przewidywana wartość Inwestycji: 2 800 710,00 zł
Przewidywany termin zakończenia inwestycji: 01.09.2024 r.
-
Jeden z Partnerów Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego – lokalna firma zajmująca się iluminacjami świetlnymi wraz z Miastem Bydgoszcz organizuje konkurs plastyczny na projekt iluminacji świątecznej dedykowany dzieciom z klas 1-3 oraz 4-6 ze szkół podstawowych i instytucji kultury z obszaru Metropolii Bydgoszcz.
Z najlepszych prac powstaną fizyczne iluminacje świąteczne i będę wystawione na bydgoskim jarmarku świątecznym.
Ostateczny termin nadsyłania prac to 15.10.2023 roku, wykonane prace prosimy przesyłać na adres info@blachere-polska.pl
Regulamin konkursu w załączniku.
Regulamin
-
Przedstawiamy relację nadesłaną od stowarzyszenia SF Junior Nakło.
Kończąc podsumowania weekendowych zmagań wracamy wspomnieniami do Brodnicy.
W dniu dzisiejszym nasz zespół Orlików rocznik 2013 zagrał mecze ze Spartą Brodnica i Chemikiem Bydgoszcz. Wymagający rywale to najlepsza lekcja z możliwych. Nasz zespół występuje w Lidze Wojewódzkiej gdzie spotkamy się z najmocniejszymi zespołami w tej kategorii wiekowej. Dzisiaj graliśmy bardzo dobrze. Stworzyliśmy wiele ciekawych akcji, a liczba strzelonych goli w trzech meczach świadczy sama o sobie Do bramki trafiliśmy aż 18 razy W składzie brakowało kilku zawodników, ale obecni dali z siebie wszystko Miny na zdjęciu smutne bo oni sporo od siebie wymagają. To charakterni chłopcy. Bardzo ambitni, ale to tacy wznoszą się na szczyty.
Łukasz Bzdawka - SF Junior Nakło
-
Przedstawiamy relację nadesłaną od stowarzyszenia SF Junior Nakło.
Powiedzieć, że są w gazie to nie powiedzieć nic.
Kolejne pewne zwycięstwo naszych Młodzików D2 Dobra gra potwierdzona pięknymi golami Do tego zachowujemy czyste konto Czy to wszystko dzieło przypadku? Za dużo by ich było To świetna robota zawodników i Trenerów, a wszystko przy odpowiednim wsparciu rodziców.
Nasza drużna zachowuje pozycję lidera tabeli i czeka na kolejne spotkania.
SF Junior Nakło - Bzyki Żnin 4:0
Alex Bajerskix2, Dominik Kluczka, Julek Wiliński
Łukasz Bzdawka - SF Junior Nakło
-
Przedstawiamy relację nadesłaną od stowarzyszenia SF Junior Nakło.
"Waleczna postawa i wyciąganie wniosków musiała przynieść efekt. Pierwszy mecz naszym zawodnikom nie wyszedł. Drugi był już lepszy, ale wynik nie po naszej myśli. Dzisiaj już wszystko się zgadzało Przy tym nie zabrakło emocji.
Nasi rywale prowadzili 0:2, ale my podnieśliśmy się z tej sytuacji. Szalał dzisiaj wzdłuż lini nasz Johny (Jonatan Lipski) W środku grę kreował Adam Bednarek, a sygnał do walki jak zawsze nadawał Filip Warzybok. To wszystko nie byłoby możliwe gdyby nie rewelacyjna postawa pozostałych zawodników W składzie wielu młodszych i dla nich to bezcenna lekcja.
Jesteśmy z Was dumni.
SF Junior Nakło - AP Soccer Inowrocław 7:4
Jonatan Lipski x4, Aleksander Fryżewski, Adam Bednarek, Filip Warzybok
Łukasz Bzdawka - SF Junior Nakło"
-
Zgodnie z zapowiedzią 21 września na Przystani Powiat Nakielski w ramach akcji z obszaru profilaktyki onkologicznej „Biały Czwartek” mieszkańcy mieli sposobność skorzystać z badań przesiewowych.
Prezentujemy wyniki tego dnia:
z mammografii skorzystały 54 panie,
znamiona zbadało 140 osób- 2 zostały na cito skierowane do onkologa, kilkanaście osób skierowano do dalszej diagnostyki,
10 osób zapisało się do banku potencjalnych dawców szpiku,
97 osób skorzystało z pomiaru wagi,
30 osób zostało skonsultowanych przez dietetyka,
ok. 100 osób zbadało ciśnienie tętnicze krwi,
dodatkowo- 51 osób wyrobiło Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym:
Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Nakle, współorganizatorowi przedsięwzięcia,
Panom: Staroście Nakielskiemu oraz Burmistrzowi Miasta i Gminy Nakło nad Notecią za objęcie akcji Honorowym Patronatem,
lekarzom- dermatologom: dr Danucie Kallas i Ewie Bugalskiej- Kinal za bezinteresowne konsultacje i badania,
Panu Jackowi Pasiece i zespołowi Przystani Powiat Nakielski za nieocenioną pomoc w organizacji przedsięwzięcia,
NZOZ Medicusowi i Szpitalowi w Nakle za oddelegowanie Pań położnych i pielęgniarki,
Pani dietetyk Magdalenie Grabarskiej za bezinteresowne konsultacje dietetyczne,
Przedstawicielom NFZ z Oddziału Bydgoskiego,
Paniom: Agnieszce Misiorek- Franków i Romanie Jance za „kolorową” opiekę nad dziećmi,
wszystkim wolontariuszom Fundacji zaangażowanym w zorganizowanie i przeprowadzenie akcji, obsługę stanowisk DKMS, pomoc przy mammobusie, itp.
Radiu Nakło za wkład w podnoszenie świadomości mieszkańców dotyczącej wagi profilaktyki onkologicznej,
Kurierowi Nakielskiemu za zainteresowanie i rozpowszechnianie informacji o akcji,
osobne podziękowanie za osobistą życzliwość i wsparcie dla Dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty i Rekreacji w Nakle- Pani Anny Biniakowskiej, Dyrektor ZSP nr 3 w Nakle- Pani Haliny Lubiszewskiej, Vice- Dyrektor ZSP w Lubaszczu- Pani Agnieszki Andrzejewskiej oraz Panów: Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Nakle- Przemysława Ulatowskiego i Dyrektora Nakielskiego Ośrodka Kultury- Michała Dubkowskiego.
Do zobaczenia za rok!
Dobrosława Jedynak prezes Fundacji "Salus Homini"
-
PODCASTY PRAWNE, a także informacji o funkcjonowaniu punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa prawnego na terenie Powiatu NAKIELSKIEGO.
Z darmowych świadczeń w punktach NPP/NPO może skorzystać każda osoba po złożeniu oświadczeniu, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej – co istotne, nie ma kryterium dochodowego oraz obowiązku dokumentowania dochodu.
Przekazujemy Państwu 6 - kilkuminutowych PODCASTÓW PRAWNYCH. Tematyka omawianych przez prawnika/doradcę obywatelskiego podcastów:
Czym różni się rozwód od separacji,
Alimenty – komu przysługują, kto jest uprawiony i jak długo należy je płacić,
Władza rodzicielska po rozwodzie – co oznaczana jej ograniczenie,
Zadatek, a zaliczka,
Zasiedzenie nieruchomości,
Pojęcia prawnicze, które warto znać – zwłoka a opóźnienie, umowa zlecenie a umowa o dzieło, wypowiedzenie a odstąpienie od umowy.
PODCASTY DO POBRANIA – TUTAJ
Więcej informacji o świadczonej nieodpłatnej pomocy: https://www.sc.org.pl/co-robimy/nieodplatna-pomoc-prawna/nasze-punkty-pomocy/powiat-nakielski-2023/
Zespół ds. obsługi punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego Stowarzyszenie SURSUM CORDA (łac. „w górę serca”) ul. Lwowska 11 | 33-300 Nowy Sącz tel. 18 44 11 994 (pon.-pt. 8.00-16.00) pomoc-prawna@sc.org.pl
-
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przez cały wrzesień organizuje wydarzenia z okazji ”Dnia Osób z Niepełnosprawnością”. W tym roku pod hasłem „budzimy zrozumienie”.
W Bydgoszczy obchody ”Dnia Osób z Niepełnosprawnością” ZUS organizuje 22 września w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille`a przy ul. Krasińskiego 10. W godz. od 10 do 13.00 osoby z niepełnosprawnością, a także ich bliscy będą mogli zobaczyć świat oczami osoby niewidomej. W programie m.in. dyscypliny sportowe uprawiane przez uczniów Ośrodka, sztuka teatralna, występy taneczne, a także owoce pracy zakładów aktywizacji zawodowej i warsztatów terapii zajęciowej. W trakcie wydarzenia będzie można również skorzystać z porad specjalistów: ZUS, NFZ, PFRON, PUP, czy poradni psychologiczno-pedagogicznej- informuje Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
-
Usłysz swoje dziecko! − zaproszenie na bezpłatne spotkania psychoedukacyjne dla rodziców i opiekunów.
· Jak komunikować się z nastolatkiem? Czy robię to dobrze?
· Jak dostrzec u dziecka kryzys emocjonalny, psychiczny?
· Co robić gdy dziecko doświadcza trudności? Kiedy i jak reagować?
· Co mówić, a czego absolutnie nie?
· Gdzie szukać pomocy i wsparcia?
To tylko niektóre z pytań, jakie zadają sobie rodzice i opiekunowie na każdym etapie wychowania dziecka. Udział w spotkaniu będzie pomocny w szukaniu na nie odpowiedzi, a także wyposaży w narzędzia niezbędne do otwartego, skutecznego i empatycznego komunikowania się z nastolatkiem.
Spotkanie odbędzie się 3.10.2023 r. o godz. 17 w Przystani Powiat Nakielski w Nakle nad Notecią, ul. Notecka 4.
Spotkanie poprowadzi Pani Magdalena Masłowska − doświadczony pedagog, suicydolog, terapeuta pedagogiczny, edukator bezpieczeństwa cyfrowego, w bieżącej pracy podejmujący szereg działań mających na celu wsparcie i pomoc dzieciom i młodzieży oraz ich rodzinom w kryzysie, traumie, trudnej sytuacji życiowej, zagrożonych uzależnieniem, współautor i realizator programów edukacyjnych i profilaktyczno-wychowawczych.
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 2.10.2023 r. na adres mailowy m.augustyniak@kujawsko-pomorskie.pl w tytule wiadomości wskazując datę spotkania.
Prosimy o przybycie 20 minut przed rozpoczęciem spotkania.
Organizatorem spotkania jest Departament Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach kampanii Kujawsko-Pomorskie działa z GŁOWĄ.
W załączeniu do maila otrzymują Państwo ulotkę „Gdzie szukać wsparcia i pomocy” z obszerną wiedzą o formach i miejscach pomocy − nie tylko dzieciom.
Serdecznie zapraszamy!
-
Fundacja „Salus Homini” oraz Powiatowa Poradnia Psychologiczno–Pedagogiczna w Nakle nad Notecią, we współpracy z Nakielskim Ośrodkiem Kultury zapraszają pedagogów/psychologów szkolnych lub zainteresowanych przedstawicieli Rad Pedagogicznych szkół, przedszkoli i placówek powiatu nakielskiego oraz kuratorów sądowych i pracowników innych instytucji wspomagających rodziny na konferencję: „Uczymy się pomagać dzieciom i młodzieży w kryzysie- kontynuacja.Z perspektywy psychologii pozytywnej.”
Konferencja odbędzie się 5 października 2023 roku, o godz. 10.00 w Nakielskim Ośrodku Kultury w Nakle nad Notecią, ul. Mickiewicza 3.
Ze względów organizacyjnych konieczne jest telefoniczne (52-386-51-51) potwierdzenie udziału w konferencji oraz/lub dokonanie zapisu na warsztat do dnia 25 września 2023 roku.
Program Konferencji
I część - wykładowa (sala konferencyjna NOK)
10.00 – 10.30 - Otwarcie Konferencji. Powitanie gości.
10.30– 11.15
"GAMING -źródło autentycznego szczęścia czy pułapka?! Nowe spojrzenie z perspektywy psychologa pozytywnego.”
dr hab. Łukasz Kaczmarek- profesor Wydziału Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Zakładu Psychologii Społecznej. Twórca i kierownik Laboratorium Psychofizjologii Zdrowia - Positive Gaming & Streaming Psychophysiology Lab. Współpracuje z Uniwersytetem Stanforda w Dolinie Krzemowej. Prowadzi kanał Psychologia & Gaming (Facebook oraz YouTube) oraz kanał Youtube popularyzujący psychologię, NAŁUKA. Założyciel, członek zarządu i przewodniczący Rady Programowej Polskiego Towarzystwa Psychologii Pozytywnej.
11.25– 12.10
„Psychologia pozytywna- skupmy się na tym, co mamy dobrego. Zasoby osobiste chronią i wzmacniają pomyślność człowieka"
dr hab. Elżbieta Kasprzak - profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, kierownik Katedry Psychologii i Organizacji Wydziału Psychologii. Od 8 lat wraz z zespołem współpracuje w międzynarodowym projekcie Hope Barometer, prowadzi badania nadziei i innych wskaźników dobrostanu psychicznego Polaków. Jako praktyk ma doświadczenie w opracowaniu i prowadzeniu warsztatów psychologicznych dla biznesu, osób bezrobotnych, osób w kryzysie, kadry kierowniczej i pracowników nt. stresu, motywacji, komunikacji, zarządzania emocjami i inne.
12.20– 13.05
„Ojciec przewodnikiem dziecka w rzeczywistości pełnej wyzwań… Jak pomóc ojcom w odszukaniu swojej specjalnej roli w życiu dziecka?”
mgr Arkadiusz Szczepański- psychoterapeuta, socjoterapeuta, członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej, pracownik Powiatowej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Nakle
13.05 – Czas na drobny poczęstunek i kuluarowe rozmowy J
II część – warsztatowa – 5 października 2023 (sala konferencyjna NOK)
dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych
(ilość miejsc na warsztaty ograniczona – liczy się kolejność zgłoszeń!):
13.30 – 15.55
"Zróbmy to ze stresem! czyli co zrobić, by stres w końcu przestał przeszkadzać i jak wykorzystać go na swoją korzyść?"
mgr Daria Patalas – psycholog, doktorantka i pracownik Wydziału Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, autorka e-booków, bloger oraz edukator- twórca szkoleń i warsztatów dostępnych na www.psychologpozytywnie.pl
Zachęcamy nauczycieli do skorzystania również z oferty wykładowej.
III część – warsztatowa- 5 października 2023 (sala NOK)
dla liderów młodzieżowych szkół ponadpodstawowych
(zgłoszenia przez pedagogów szkolnych)
(ilość miejsc na warsztaty ograniczona – liczy się kolejność zgłoszeń!):
13.30- 15.55
"Młody człowiek w poszukiwaniu sensu"
dr Olga Grabowska - Chenczke – psycholog, adiunkt w Katedrze Nauk Społecznych i Pedagogiki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, certyfikowany Konsultant Kryzysowy, Coach/Mentor Kryzysowy (w trakcie certyfikacji w Instytucie Pozytywnej Terapii Kryzysu) oraz certyfikowany Trener Kompasu Kariery
IV część – warsztatowa- 5 października 2023 (sala NOK) dla rodziców uczniów szkół ponadpodstawowych (zgłoszenia przez pedagogów szkolnych, ilość miejsc na warsztaty ograniczona – liczy się kolejność zgłoszeń!):
13.30- 15.55
"Dopalacze wypalenia rodzicielskiego - cztery rzeczy, które możesz zrobić z perspektywy psychologii pozytywnej, aby szybko się nie wypalić"
dr Anna Werner- Maliszewska – psycholog, wykładowca Akademii Sztuki Wojennej, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu SWPS i Akademii Leona Koźmińskiego; przewodnicząca Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychologii Pozytywnej; trener biznesu, trener odporności psychicznej MTQ48, trener wspierania rozwoju osobowości MBTI. Co-founder firmy szkoleniowo-doradczej Brain Crafting. Były oficer. Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w obszarze treningów, szkoleń, zarówno dla sektora
prywatnego, jak i publicznego. Głównie specjalizuje się w prowadzeniu treningów odporności psychicznej i gotowości do wyzwań. Wyróżnia ją unikalne doświadczenie w zakresie szkolenia służb specjalnych i wojsk specjalnych. Twórca metody Trening Odwagi TM (Brain Crafting). Aktualnie prowadzi badania w obszarze Odwagi i Kapitału Psychologicznego.
Zachęcamy rodziców do skorzystania również z oferty wykładowej.
Projekt dofinansowany ze środków Powiatu Nakielskiego na drodze otwartego konkursu ofert.
Materiał: PPPP w Nakle nad Notecią
-
Kobiece trio, które występuje pod nazwą SVAHY, to niezwykle utalentowane mieszkanki zarówno powiatu nakielskiego, jak i bydgoskiego. Ich muzyka nawiązuje do tradycji Kujaw i Pałuk. Grając na instrumentach dziś już nieco zapomnianych, wprowadzają słuchaczy w klimat dawnej wsi, a słowami pieśni opowiadają historie tamtejszych mieszkańców.
Małgorzata Żurańska-Wilkowska (śpiew, lira korbowa) zam. w Bydgoszczy, Ewa Pater (suka biłgorajska, mandolina, gitara, śpiew) zam. w Nakle nad Notecią i Patrycja Cywińska-Gacka (bęben obręczowy, śpiew) zam. w Studzienkach. Swoje pierwsze kroki stawiały właśnie tam, w malowniczej wsi Studzienki, gdzie podczas „Pałukowiska”, czyli festiwalu tradycji i kultury Pałuk, prezentowały swój talent w pięknych i klimatycznych okolicznościach przyrody.
Mieliśmy okazję gościć u siebie Zespół SVAHY na Przystani Powiat Nakielski z okazji uroczystości wręczenia nagród Wolontariusz Roku Powiatu Nakielskiego w 2022 roku oraz podczas wizytacji delegacji Partnerskiego Powiatu Raciborskiego. Dziewczyny wywarły na uczestnikach koncertów niesamowite wrażenie i już wtedy wiedzieliśmy, że stoją przed nami prawdziwe gwiazdy.
Dziś, 22 września na światło dzienne wychodzi ich pierwsza płyta EP „rozkiedyś”. To zwieńczenie bardzo intensywnego czasu i ogromu pracy. Trzy single "O mój wianku lawendowy", „Świeci miesiąc Świeci” oraz "Weź mnie, Jasieńku" dostępne były już w serwisach streemingowych wcześniej.
Ich wyjątkowe brzmienie doceniła nie tylko Maria Peszek, na której urodzinach wystąpiły we wrześniu w warszawskim klubie Stodoła ale również twórcy „Znachora” – filmu, który swoją premierę będzie miał 27 września. Trzy pieśni mazowieckie w ich wykonaniu wybrzmią w soundtracku tego filmu! SVAHY brały udział w oficjalnej premierze "Znachora", występując na żywo przed seansem na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Reżyserem filmu jest Michał Gazda, a w roli tytułowego "Znachora" zobaczymy Leszka Lichotę. Marysię (którą w kultowej adaptacji z 1982 roku wcieliła się Anna Dymna) zagrała Maria Kowalska, a muzykę do filmu skomponował Paweł Lucewicz.
Cieszymy się, że mieliśmy okazję obserwować narodziny tak cudownego zespołu i życzymy powodzenia w rozwoju muzycznej kariery, nie tylko w skali powiatu, czy kraju ale również na arenie międzynarodowej!
Materiał: Emilia Marach, Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią Zdjęcia: źródło prywatne SVAHY
W przypadku kopiowania, autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
-
Pogoda póki co nas bardzo rozpieszcza, więc mamy dla Was ciekawą propozycję na spędzenie ostatniej wrześniowej soboty!
Kultura w rytmie sportu to wydarzenie, podczas którego na terenie przy Przystani Powiat Nakielski czekać na Was będzie mnóstwo atrakcji m.in. spektakl Teatru Magmowcy, "W zdrowym ciele, zdrowy duch", pokaz mistrza świata Freestyle Football Miłosza Stopińskiego oraz występ taneczny Marcina Hakiela i tancerzy grupy HAT!
A o godz 16.00 koncert Tomka Makowieckiego, który swoją karierę rozpoczął w programie Idol. Polski muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów wystąpi specjalnie dla Was, nie może Was tam zabraknąć! Oprócz tego strefa food trucków, fotobudka i mnóstwo atrakcji dla dzieci: dmuchańce, wata cukrowa, eurobungee czy fantastyczne animacje.
Na wydarzenie zaprasza Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego - Piotr Całbecki oraz Starosta Nakielski - Tadeusz Sobol.
Widzimy się 30 września przy Przystani Powiat Nakielski !
-
W piątek, 15 września 2023 roku w Wąbrzeskim Domu Kultury odbyło się uroczyste spotkanie z udziałem byłych i obecnych starostów z okazji przypadającego jubileuszu 25-lecia istnienia powiatów. Organizatorami Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko – Pomorskiego było Prezydium Konwentu tj.: Przewodniczący – Starosta Wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz, a także Wiceprzewodniczący Konwentu: Starosta Brodnicki Piotr Boiński oraz Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk.
Podczas uroczystości uczczono minutą ciszy pamięć o zmarłych Starostach i Prezydentach, a następnie głos zabrali przybili na jubileusz goście: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bodganowicz, Wicemarszałek Województwa Zbigniew Sosnowski oraz Prezes Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka. Zebrani wysłuchali również życzeń przekazanych przez Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego.
Z ramienia Powiatu Nakielskiego w uroczystości uczestniczyli wszyscy starostowie od 1998 roku: Lechosław Dreager, Piotr Hemmerling, Andrzej Kinderman, Tomasz Miłowski oraz Tadeusz Sobol, który jak inni starostowie obecnych kadencji, otrzymał okolicznościową statuetkę.
Niektórzy z samorządowców spotkali się po ponad 20-letniej przerwie, dlatego podczas jubileuszu nie zabrakło wzruszeń, a także życzeń i rozmów pełnych wspomnień.
-
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego jak co roku organizuje powiatowe eliminacje Olimpiady Wiedzy Rolniczej.W tym roku jest to już XXXIII edycja konkursu, w której mogą brać udział rolnicy w wieku od 18 do 40 lat i zamieszkują na terenie powiatu nakielskiego. W tym roku eliminację odbędą się 29.09.2023 roku o godz. 10:00 w sali Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji im. Leona Janty-Połczyńskiego w Minikowie. Zwycięzca konkursu weźmie udział w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 6 października 2023 roku w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji im. Leona Janty-Połczyńskiego w Minikowie.
-
Złożyłeś wniosek o 500 plus? Dostaniesz przelew z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca środki z programu „Rodzina 500 plus”. Na konta rodziców od stycznia do końca sierpnia trafiło ponad 27,7 mld zł. W województwie kujawsko-pomorskim 1,4 mld zł.
Świadczenie 500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów rodziny. Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wzrośnie do kwoty 800 zł. Nie trzeba składać dodatkowego wniosku. ZUS automatycznie będzie wypłacał wyższe świadczenie wszystkim uprawnionym- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Prawo do 500 plus ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Przyjmowanie wniosków na obecny okres wypłat rozpoczęło się 1 lutego 2023 r. Jednak aby świadczenie było wypłacone od początku, rodzic wniosek musiał złożyć do końca czerwca 2023 r. Jeśli spóźnił się i przekazał dokumenty po 30 czerwca, to świadczenie otrzyma już tylko od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci. Oni mają 3 miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin swojej pociechy, to otrzymają świadczenie z wyrównaniem.
Jak złożyć wniosek o świadczenie 500 plus
Wniosek o 500 plus można złożyć wyłącznie elektronicznie przez aplikację mobilną mZUS, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej. Informację o przyznaniu świadczenia uprawniona osoba otrzyma na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, a także na adres mailowy, który poda we wniosku.
Jeżeli okaże się, że w sprawie o przyznanie świadczenia 500 plus konieczne jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, to na profilu PUE ZUS rodzica lub opiekuna będzie zamieszczone wezwanie z prośbą o poprawienie czy uzupełnienia wniosku. O wystawieniu takiego wezwania ZUS poinformuje, wysyłając sms-a i wiadomość na adres poczty elektronicznej wskazanej we wniosku. Jeśli rodzic nie zareaguje na wezwanie w wyznaczonym w korespondencji terminie, to ZUS nie rozpatrzy takiego wniosku.
500 plus przekazywane jest wyłącznie na rachunek bankowy wskazany we wniosku. Zakład wypłaca środki na bieżąco. W województwie kujawsko-pomorskim od początku roku do końca sierpnia do ZUS-u wpłynęło 261,6 tys. wniosków o świadczenie 500 plus na 404,4 tys. dzieci. Suma wypłaconych świadczeń w regionie to ponad 1,4 mld zł.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
-
Pozostaje mi życzyć odwagi, determinacji, abyśmy myśleli rzeczywiście w kategoriach i w perspektywie przyszłych pokoleń – mówił podczas otwarcia III Bydgoskiego Forum Bursztynowego Szlaku minister Łukasz Schreiber. Wydarzenie wpisywało się w 90. rocznicę budowy Magistrali Węglowej.
Najważniejszym projektem dla rozwoju bydgoskiego węzła logistycznego jest budowa terminalu intermodalnego Bydgoszcz-Emilianowo, milowym krokiem dla jego realizacji była wydana 4 lipca przez wójta gminy Nowa Wieś Wielka decyzja środowiskowa. Prezes spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilianowo Paweł Bukowski wskazywał, że ta decyzja nie jest jeszcze prawomocna, w czym dopatruje się sporego ryzyka do planu budowy terminalu do 2027 roku. Decyzję środowiskową zaskarżyła bowiem jedna
organizacja: Bydgoskie Towarzystwo Ekologiczne - Na tym etapie nie ma potrzeby posiadania prawomocnej decyzji środowiskowej, więc na tym etapie nie jest to potrzebne, ale to będzie potrzebne – mówił prezes Paweł Bukowski, wyrażając obawę, że jak postępowanie odwoławcze będzie się opóźniać, to może to opóźnić inwestycję lub wyeliminować ją z dofinansowania unijnego o które spółka wnioskuje.
- Argumenty padające w odwołaniu mam nadzieję, że nie wynikają ze złej woli tylko z pewnego rodzaju niewiedzy – ocenia Bukowski.
Terminal będzie obsługiwany przez suwnice RMG Prezes Bukowski poinformował również, że udziałowcy spółki podjęli decyzję o wyborze wariantu terminalu, zdecydowano się na najdroższą formułę opartą o suwnice RMG, która pozwoli realizować przeładunki bezpośrednio na pociąg. Jednym z powodów tej decyzji jest uznawanie tego rozwiązania przez Unię Europejską za bardziej ekologiczne od reachstackerów co pozwala uzyskać wyższe dofinansowania, o które spółka zabiega.
Rząd wesprze starania Bydgoszczy o uzyskanie statusu węzła sieci bazowej W kwietniu Parlament Europejski zakończył pracę nad rewizją sieci TEN-T, w dokumencie przyjętym przez komisję TRAN uwzględnia się Bydgoszcz w sieci bazowej, choć pierwotna wersja projektu rewizji autorstwa Komisji Europejskiej z grudnia 2021 roku tego nie uwzględniała.
- Cały projekt, razem z poprawkami komisji TRAN został poparty przez całą komisję jednogłośnie w związku z tym nie wymagało to już głosowania w Parlamencie Europejskim i sprawozdawcy otrzymali mandat do głosowania w trilogu – mówił europoseł Kosma Złotowski podczas Forum. Teraz pomiędzy Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim oraz Radą Unii Europejskiej trwają negocjacje w ramach trilogu - - Mamy zapewnienie ze strony polskiego rządu, że popiera obecność Bydgoszczy jako węzła bazowego sieci TEN-T – mówił europoseł Złotowski - Myślę, że ze strony Rady Europejskiej będzie poparcie tej poprawki, w RE reprezentuje nas Ministerstwo Infrastruktury. W najbliższym czasie należy się spodziewać ostatecznej wersji tego dokumentu – z Bydgoszczą jako miastem w sieci bazowej TEN-T.
O życzliwości polskiego rządu dla tej kwestii mówił też minister Łukasz Schreiber - Rząd widzi w tym sens i takie działania są podejmowane.
Bliska współpraca z naszymi posłami do Parlamentu Europejskiego, co jest coś z punktu widzenia Bydgoszczy sprawą fundamentalną, ale z punktu widzenia rozwoju Polski jest sprawą zauważalną.
W trakcie Forum wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Maciej Kazienko mówił o nowym pomyśle wspierania polskiego biznesu Strefy jakim mają być specjalne strefy energetyczne. Dyrektorzy projektów z PKP PLK mówili natomiast o postępie modernizacji linii kolejowej nr 201 i 131, czyli dawnej Magistrali Węglowej. O tym jak z terminalami takimi jak Bydgoszcz Emilianowo zamierza współpracować Port Morski w Gdyni mówiła Katarzyna Ceglarek.
-
Prolog_Fonomo Music & Film Festival, Pomorze i Kujawy
29.09. – 01.10.2023, Szubin
Miejsce:
Szubiński Dom Kultury, ul. Kcyńska 13.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
- - - -
Fonomo Music & Film Festival , Pomorze i Kujawy to wydarzenie, na którym od ponad 11 lat poszukujemy związków pomiędzy filmem i muzyką, obrazem i dźwiękiem. Im bardziej te połączenia pomiędzy nimi są nieoczywiste, tym lepiej i ciekawiej. Fascynuje nas różnorodność, eklektyczność i zjawiska interdyscyplinarne.
Co roku organizujemy też Prolog do Festiwalu, który w tym roku odbędzie się w gościnnych progach Szubińskiego Domu Kultury.
Zapraszamy na koncerty, filmy, wystawę, debatę, warsztaty.
Zobacz muzykę, posłuchaj filmu.
- - - -
PROGRAM:
29.09.2023 piątek
Grzegorz Pleszyński “Antydepresyjne Miasto - oda do radości” - wystawa
godz. 18.00
Jak mówi artysta: “Dla mnie najważniejsze jest dotarcie do źródeł poznania - poprzez sztukę. Interesuje mnie, w jaki sposób kultura, w której żyjemy jest opresyjna wobec mnie i innych ludzi. Kiedyś kultury były bardziej opresyjne wobec jednostek, dziś, wydawałoby się, są trochę mniej. A może to tylko pozory? Poszukuję tych „skorup” narzuconych przez kulturę albo tego delikatnego „pudru”, jaki jest nakładany na naszą naturę. Próbuję odkryć mechanizm, który tym rządzi. Trzeba wypośrodkować, co z tej opresji kultury jest konieczne, a czego możemy się pozbyć jako zbytecznego balastu, związanego np. z tradycją, a czasami, ze zbyt gwałtownym postępem.”
punkty... znaki... obrazy... ta wystawa to proces... z połączenia znaków powstają obrazy... proces powstawania obrazu w naszych umysłach jest zależny od kultury do której przynależymy... obraz jest opresyjny... narzuca i wymusza widzenie …
Grzegorz "Pleha" Pleszyński (ur. 7 kwietnia 1955 w Olsztynie) – polski artysta zajmujący się: malarstwem, rysunkiem, muzyką, performancem, video-artem, teatrem. Uczestnik wielu wystaw artystycznych indywidualnych oraz grupowych. Przez lata związany z Szubinem i jego środowiskiem artystycznym.
BBB Johannes Deimling - performance
godz. 18.30
Artysta wizualny, zajmuje się sztuką performance, sztuką wideo, rysunkiem i filmem artystycznym.
Centralnym punktem prac Deimlinga jest tworzenie wizualnych, poetyckich obrazów, które celowo wymykają się bezpośredniej logice, oferując jednocześnie metaforyczną percepcję. Obrazy w formie performansów, rysunków, prac wideo i filmowych mają za zadanie wywołać u widza nowe obrazy. Deimlinga nie interesuje to co się widzi, ale raczej to, czego się nie widzi: obrazy w umysłach widzów.
Szubiński sektor kultury: oazy i pustynie - otwarta debata
godz. 19.00
Zgodnie z Narodową Strategią Rozwoju Kultury z 2004 roku sektor kultury „warunkuje rozwój społeczny i gospodarczy, kształtuje postawy obywateli i formy instytucjonalne państw. Nie jest więc tylko elementem systemu, ale podstawą do wszelkich zmian instytucjonalno-ekonomicznych społeczeństw”. Z powyższego zapisu jasno wynika, że kultura jest czymś o wiele większym niż tylko polem rozrywki. Od stanu tego sektora zależy to, co ma kluczowe znaczenie dla trwania społeczeństwa: tworzenie miejsc i sytuacji, w których obywatele mogą podejmować refleksję nad sobą, wspólnie przeżywać emocje, historie oraz mity, doświadczać wartości, wyrażać opinie, eksponować tożsamości i budować wspólnoty.
Jaki jest stan sektora kultury w Szubinie? Co on tworzy? Dla kogo? Z jakiej perspektywy: księgowego, menadżera, marketingowca, działacza społecznego, animatora czy mieszkańca? Czy można sobie wyobrazić Szubin bez sektora kultury?
Do otwartej debaty zapraszamy zarówno osoby reprezentujące lokalny sektor kultury oraz władze samorządowe, jak i wszystkich zaangażowanych w życie kulturalne szubińskiej społeczności.
Osoby, które przyjęły zaproszenie do współtworzenia tego spotkania to: Dyrektorka Szubińskiego Domu Kultury Pani Alina Gordon, Kierownik Zakładu Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu prof. dr hab. Waldemar Kuligowski, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Zbigniew Ostrowski, Dziennikarka Polskiego Radia PiK, wykładowczyni Instytutu Komunikacji Społecznej i Mediów UKW w Bydgoszczy dr Monika Siwak.
“Chleb i sól” reż. Damian Kocur, Polska 2022,
godz. 20.30
Ostatnie lato młodości, wolności i beztroski w rytmie hip-hopu i w cieniu zbliżającej się dorosłości. Uhonorowany na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury Orizzonti, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami pełnometrażowy debiut Damiana Kocura – laureata ponad stu wyróżnień za swoje wcześniejsze filmy krótkometrażowe.
Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=wjK9wQKoqhk
30.09.2023 sobota
Albertina Viegas, Daria Muss - warsztaty audiowizualne dla młodzieży
godz. 12.00 - 14.30
Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję stworzyć filmową etiudę, którą wyświetlimy w sali widowiskowej szubińskiego domu kultury.
Kuratorki warsztatów, australijska artystka-edukatorka Alberina Viegas i artystka multimedialna Daria Muss zwrócą się do warsztatowiczów z prośbą o nagranie ulubionych, ciekawych i inspirujących dla młodych ludzi przestrzeni miejskich. Zebrane obrazy, ale i dźwięki czy materiały z mediów społecznościowych posłużą jako wyjściowa forma do pracy nad wspólnym filmem.
Viegas i Muss to duet działający w Bydgoszczy. Ich działalność artystyczna opiera się na konwersacjach i badaniu tematu liminalności poprzez różne geografie, historie, języki i ustawienia społeczne; poprzez generacje, nauczania i zainteresowania artystyczne.
Zajęcia są skierowane do młodzieży w wieku 12-18 lat.
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy. Zgłoszenia chęci udziału prosimy przesyłać na adres: info@wetmusic.pl
Recital Miłosza Pękali (PL)
godz. 19.00
Recital Miłosza Pękali “8 Utworów w Różnych Tempach” repertuarowo oscyluje wokół solowej płyty artysty na instrumenty perkusyjne i elektroniczne (m.in. gameboye) pod tym samym tytułem. Album pokazuje inną muzyczną twarz Pękali - bliższą muzyce popularnej, ale widzianej jego oczami. Kompozycje wykonywane przez niego stylistycznie są trudne do zaszufladkowania, ale energia w nich zawarta i ich brzmieniowa i wykonawcza jakość stanowią wartość samą w sobie. Idiom gier komputerowych (estetyka - 8-bit, syntezatory) i wibrafon (jego główny instrument) są elementami konstytuującymi Miłosza Pękalę jako muzyka.
Miłosz Pękala jest absolwentem klasy perkusji Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Studiował także w The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze.
W swoim dorobku ma trzy albumy solowe. Obecnie, Miłosz Pękala pracuje na stanowisku profesora w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, sprawuje kierownictwo artystyczne nad projektem Hob-beats Percussion Group, współtworzy grupy Mitch&Mitch, Pękala Kordylasińska Pękala, MIR, Chain Ensemble, a także bierze udział w wielu krajowych i międzynarodowych wydarzeniach artystycznych.
Klawo (PL)
godz. 20.30
Początki Klawo sięgają drugiej połowy roku 2019, kiedy to Konstanty Kostka został zaproszony do zaaranżowania swojej producenckiej EP Flądra na potrzeby koncertu organizowanego przez label Coastline Northern Cuts - bez użycia samplera, ale za to z całym zespołem. Po czterech miesiącach poszukiwań i pierwszych wspólnych próbach okazało się, że nowe aranżacje i energia każdego z członków nadała utworom zupełnie nowego groove'u, a oparta na jazzowej improwizacji spontaniczność sprawiła, że zaczęli grać coraz więcej i wspólnie komponować autorski materiał.
W lipcu 2022, nakładem Coastline Northern Cuts, ukazał się debiutancki album zespołu, zatytułowany po prostu Klawo. W dużej mierze instrumentalne kompozycje Klawo czerpią inspirację z różnych stylów muzycznych, w tym funku, psychodelii, hip hopu, jazzu i afrobeatu, ze sporą dozą miejsca na improwizację.
Zespół tworzą:
Konstanty Kostka - klawisze, perkusjonalia, wokal
Jakub Krzanowski - perkusja
Malina Midera - klawisze, perkusjonalia, wokal
Tomasz Rafalski - klawisze, perkusjonalia
Alicja Sobstyl - flet, wokal
Artur Szalsza - bas, gitara
Karol Tchórz - trąbka
01.10.2023 niedziela
Film - efekt warsztatów z młodzieżą
godz. 16.00
„Chór ciepłowników” reż. Nadia Parfan, Ukraina, 2019
godz. 18.00
Miejski system centralnego ogrzewania w Iwano-Frankiwsku rozpada się, więc monterzy mają pełne ręce roboty. Biegają od domu do domu, próbując zatamować gorące gejzery, a swoją pracę wykonują śpiewająco!
Dziełem życia i największą dumą Iwana Wasiliowicza, przewodniczącego związku w IwanoFrankiwskTeploKomunEnergo, miejskiej spółce ciepłowniczej, jest zakładowy chór. Tworzący go inżynierowie, monterzy, dyspozytorzy i inni pracownicy przedsiębiorstwa mogą dzięki swojej pasji oderwać się raz w tygodniu od codziennych problemów – zdezelowanej infrastruktury, bombardujących gorąca linię klientów, pękających rur. Motto Iwana Wasiliowycza brzmi jednak: „Najpierw ciepło, potem śpiew”, więc sezon grzewczy ma pierwszeństwo przed próbami. Czy moc ukraińskiej pieśni ludowej wystarczy do rozgrzania zimnych kaloryferów?
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=G0ouVb1xZqg
- - - -
Wydarzenie jest częścią Fonomo Music & Film Festival, Pomorze i Kujawy.
Pełen program festiwalu: www.fomnomo.pl
Organizator:
Fundacja Nowa Sztuka Wet Music
Współorganizator:
Szubiński Dom Kultury
Partnerem głównym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
„Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020”
Partnerzy:
Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Szubin
-
Mieszkańcy regionu we wrześniu mogą skorzystać jeszcze z dwóch bezpłatnych szkoleń online. Pierwsze odbędzie się 26 września o godz. 10.00 i dotyczyć będzie zasad poprawnego wypełniania i korygowania dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych. Zgłoszenia na szkolenie przyjmowane są do 24 września pod adresem e-mail: szkolenia_bydgoszcz@zus.pl- informuje Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Tematem drugiego szkolenia online będzie „Pracownik z niepełnosprawnością. Vademecum przedsiębiorcy”. Szkolenie odbędzie się 27 września o godz. 10.00 za pośrednictwem Platformy Cisco Webex Meeting. Skierowane jest zarówno do osób ze szczególnymi potrzebami, jak i do pracodawców. W ramach spotkania odbędą się prelekcje:
„Niezdolność do pracy i niepełnosprawność w aspekcie braku ograniczeń zatrudnienia” - dr Jerzy Kąkol – Główny Lekarz Orzecznik oddziału ZUS w Bydgoszczy
„Orzekanie o niepełnosprawności dla celów pozarentowych” - Tomasz Kamiński – doradca personalny w Wojewódzkim Zespole ds. orzekania o Niepełnosprawności
„Szeroko o aktywizacji, zarządzaniu i zatrudnieniu Osób z Niepełnosprawnościami i „moście”, który tworzymy” - Michał Świerczyński – specjalista ds. Rynku Pracy w Fundacji Aktywizacja
„Pomoc ze środków PFRON dla pracodawców zatrudniających lub chcących zatrudnić Ozn” - Piotr Kopyciński- PFRON
„Dlaczego warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnością. Dobre praktyki” - przedstawiciel przedsiębiorców. Panel dyskusyjny
Zgłoszenia na szkolenie przyjmowane są pod adresem e-mail: joanna.karsznia@zus.pl do 22 września. W zgłoszeniu należy wskazać ilość osób, które wezmą udział w spotkaniu oraz adresy mailowe, na które zostaną wysłane zaproszenia.
Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
-
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przez cały wrzesień organizuje wydarzenia z okazji ”Dnia Osób z Niepełnosprawnością”. W tym roku pod hasłem „budzimy zrozumienie”.
W Bydgoszczy obchody ”Dnia Osób z Niepełnosprawnością” ZUS organizuje 22 września w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille`a przy ul. Krasińskiego 10. W godz. od 10 do 13.00 osoby z niepełnosprawnością, a także ich bliscy będą mogli zobaczyć świat oczami osoby niewidomej. W programie m.in. dyscypliny sportowe uprawiane przez uczniów Ośrodka, sztuka teatralna, występy taneczne, a także owoce pracy zakładów aktywizacji zawodowej i warsztatów terapii zajęciowej. W trakcie wydarzenia będzie można również skorzystać z porad specjalistów: ZUS, NFZ, PFRON, PUP, czy poradni psychologiczno-pedagogicznej- informuje Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
-
Bydgoski i toruński oddział ZUS organizuje eksperckie dyżury telefoniczne w dniach 25-29 września.
25 września w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 386 68 53 będzie można uzyskać informacje na temat świadczeń krótkoterminowych z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.
26 września zaplanowano trzy dyżury telefoniczne. W godz. 8-10.00 pod nr tel. 56 498 35 81 będzie można zapytać o ulgi w opłacaniu składek. Eksperci wyjaśnią jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z ulgi na start, preferencyjnych składek, czy też małego ZUS plus.
W godz. 9-11.00 pod nr tel. 54 282 83 36 będzie można uzyskać informacje na temat korygowania dokumentów ubezpieczeniowych, a pod nr tel. 52 341 87 04 na temat świadczeń z tytułu niezdolności do pracy- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
O świadczenie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie można zapytać ekspertów 27 września w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 341 84 46, a o wyjazd do sanatorium z ZUS-em w godz. 11-13.00 pod nr tel. 56 610 93 59.
Z kolei dzwoniąc 28 września w godz. 9-10.30 pod nr tel. 54 288 61 59 będzie można dowiedzieć się na temat świadczenia rehabilitacyjnego, a w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 303 06 04 na temat renty socjalnej.
Natomiast 29 września w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 356 10 71 będzie można uzyskać informacje na temat renty z tytułu niezdolności do pracy. Eksperci odpowiedzą m.in. na pytania jakie dokumenty należy złożyć, ubiegając się o świadczenie, w jakim terminie złożyć wniosek, oraz czy osoba pobierająca rentę może pracować i ile może zarobić.
Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
-
Rodzice bardzo często zapominają, że po ustaniu zatrudnienia dziecka, które dalej się uczy i nie skończyło 26 lat, powinni zgłosić je ponowie do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Jeśli tego nie zrobią, a dziecko nie ma innego tytułu do ubezpieczenia, to podczas rejestracji do lekarza dziecko „wyświetli się” w systemie eWUŚ na czerwono.
Wielu uczniów i studentów podejmuje wakacyjną, czy dorywczą pracę. Jeśli jest to umowa o pracę czy umowa zlecenia, od której istnieje obowiązek odprowadzania składek, to rodzina bądź uczelnia muszą wyrejestrować młodego człowieka z ubezpieczenia zdrowotnego, po to, by do ubezpieczenia mógł zgłosić go pracodawca lub zleceniodawca. Nawet jeśli rodzic nie dopełni obowiązku wyrejestrowania z ubezpieczenia, to samo zawarcie np. umowy o pracę powoduje wypadnięcie z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Dziecko w takiej sytuacji ubezpieczone jest jako pracownik- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Po rozwiązaniu umowy uczeń, student znów może być ubezpieczony przez rodzinę albo uczelnię. Nie stanie się to jednak automatycznie. Rodzic albo uczelnia muszą ponownie zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli tego nie zrobią, to uczeń, student straci prawo do bezpłatnego leczenia. Niestety wciąż zdarza się, że rodzice o tym zapominają i kiedy dziecko idzie do lekarza, dowiadują się, że jest ono nieubezpieczone. W systemie eWUŚ dziecko wyświetla się „na czerwono”– dodaje rzeczniczka.
Dziecko, które nie ukończyło 26 lat, a nadal się uczy i nie ma innego tytułu do ubezpieczeń, powinno być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica lub małżonka jako członek rodziny. Jeśli rodzic jest nieubezpieczony (nie pracuje) albo student ma więcej niż 26 lat, do ubezpieczenia zdrowotnego powinna zgłosić go uczelnia. Trzeba ją o tym poinformować, składając wniosek. Jest jeden wyjątek od tej reguły. Student, który ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (lub inną niepełnosprawność traktowaną na równi), może być ubezpieczony jako członek rodziny, nawet gdy skończy 26 lat.
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny jest bezpłatne i w żaden sposób nie wpływa na wysokość składki zdrowotnej.
Jak dokonać zgłoszenia rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego
Wniosek o zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego rodzic składa u swojego pracodawcy czy zleceniodawcy. Ma na to 7 dni od dnia zatrudnienia lub od momentu, w którym członek rodziny może zostać objęty ubezpieczeniem. Osoby prowadzące własną firmę zgłoszenie na formularzu ZUS ZCNA kierują bezpośrednio do ZUS za pomocą Platformy Usług Elektronicznych, poczty lub osobiście. Ta sama zasada dotyczy wyrejestrowania członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego. Należy to zrobić w ciągu 7 dni od dnia zaistnienia okoliczności powodujących konieczność wyrejestrowania.
Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
-
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nakle nad Notecią informuje, że od dnia 18.09.2023 r.od godz. 10:20 do odwołania w związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach na obszarze zlewni górnej Noteci spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ.
Stopień zagrożenia: nie dotyczy.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90 %
Obszar: Noteć górna (kujawsko-pomorskie, wielkopolskie).
Uwagi: Ostrzeżenie wydawane jest w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni w obrębie jednego obszaru hydrologicznego (który obejmuje grupę zlewni monitorowanych przez PSHM).
Źródło informacji: Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Poznaniu.
-
11 września klasa 1g logistyczna uczestniczyła w spływie kajakowym na rzece Orla, który odbył się w ramach realizacji projektu zajęć pozalekcyjnych Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią pt. "W zdrowym ciele zdrowy duch - sportowo i turystycznie III".
Głównym celem wycieczki była aktywna turystyka, nabycie podstawowych umiejętności kajakarskich oraz integracja klasowa. Spływ kajakowy zorganizowany i przeprowadzony został przez doświadczonych instruktorów z uprawnieniami ratowników wodnych Michała Raczyńskiego, Michała Stachowskiego oraz wychowawcę klasy Marcina Kulińskiego. Zasady bezpieczeństwa, sprawy techniczne i przyrodnicze aspekty spływu omówił Michał Raczyński, który przywitał wszystkich uczestników w Harcerskiej Stanicy Wodnej w Rościminie. Po zwodowaniu kajaków swoją w dużej większości pierwszą przygodę z kajakiem rozpoczęli logistycy. Kilkugodzinne szkolenie połączone ze spływem kajakowym pokazało prawdziwy charakter uczniów, dało dużo radości i pozwoliło poznać walory krajobrazowo przyrodnicze naszego regionu. Po zakończonych zajęciach był czas na integrację przy ognisku oraz gry sportowe.
Klasa 1g kieruje słowa podziękowania do wszystkich zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie wycieczki osób. Dziękuje za poświęcony czas i pokazanie ciekawej formy aktywnego spędzania czasu.
Materiał: klasa 1g logistyczna ZS w Nakle nad Notecią
-
Obóz szkoleniowy zakończył się mocnym akcentem: zajęcia z taktyki prowadzone z użyciem laserowego systemu monitorującego trafienie. Każdy uczestnik miał na sobie zestaw czujników i karabinek wysyłający wiązkę laserową. Była to świetna okazja, aby przećwiczyć różne elementy taktyczne.
Materiał: Zespół Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie